Výzva k podávání návrhů monotematických čísel (special issues)

Redakce časopisu Mediální studia / Media studies uvítá návrhy na monotematická čísla z oblastí mediálních, kulturálních a jim blízkých studií.

Monotematická časopisecká čísla umožňují uceleně referovat o určité oblasti výzkumu, společensky naléhavé, metodologicky či konceptuálně revidované, či dosud málo probádané. Protože dané téma představují z různých perspektiv, usnadňují jeho důkladnější a systematičtější prozkoumání. Inspirativní tak mohou být čtenářsky i autorsky a zpevňovat, případně rozšiřovat výzkumnické kontaktní sítě. Být hostujícím editorem či editorkou (guest editor) dovoluje nad rámec tohoto získat zkušenosti s organizačním a editorským zajištěním čísla a z jiné než běžně zaujímané pozice se podílet na symbolické alchymii akademického pole, včetně benefitů v něm rozpoznávaných.

Na rozdíl od monotematických editovaných sborníků umožňují monotematická čísla časopisu flexibilnější plán přípravy a otevřenější platformu publikování při zachování standardů kvality pro obsah i formální úpravu textů.

Co má návrh obsahovat

Přemýšlíte-li o sestavení monotematického čísla, v návrhu prosím uveďte

  • co bude tématem čísla, vysvětlete jeho výzkumnou relevanci a předpokládaný přínos (krátce a věcně, v rozsahu max. jedné normostrany)
  • kdo bude hostujícími editory navrhovaného čísla (dva až tři lidé), přiložte jejich krátká CV a popište, jak spolu budou kooperovat
  • zda special issue navazuje na nějakou konferenci, workshop, letní školu atd. nebo zda budou příspěvky shromažďovány prostřednictvím samostatné výzvy, případně jestli hostující editoři chtějí zkombinovat obojí. Ve všech případech připojte i výzvu k zasílání článků (call for papers).
  • předpokládaný publikační slot (jaro či podzim) a časový harmonogram (počítejte s dílčími fázemi pro doručení textů, hledání recenzentů, samotné recenzní řízení, revizi příspěvků po recenzním řízení, editování, korektury a typografickou úpravu).

Návrhy prosím posílejte k rukám šéfredaktorky na e-mail medialnistudia@fsv.cuni.cz. O přijetí či zamítnutí návrhu rozhoduje editorský tým, nebo redakční rada časopisu, v horizontu jednoho měsíce.

Předpokládaný počet recenzovaných příspěvků zařazených do čísla je 4 až 6. vzhledem k tomu, že časopis vychází výhradně elektronicky, je možné individuálně se dohodnout na překročení tohoto počtu. Obsah čísla je možné doplnit i o nerecenzované typy textů (knižní recenze, rozhovory atp., podrobněji prosím vizte Nabízení textů), není to však podmínkou.

Co se děje po přijetí návrhu monotematického čísla

Pokud je návrh přijat, hostující editoři a šéfredaktorka se dohodnou na předpokládaném datu publikace monotematického čísla (jaro či podzim konkrétního roku).

Pro další komunikaci mezi hostujícími editory a editorkami a redakcí časopisu je určen jeden z interních editorů a editorek časopisu. V jejich kompetenci je dohodnout se s hostujícími editory a editorkami na finální podobě návrhu čísla a harmonogramu, podle nějž se pak budou obě strany řídit.

V kompetenci hostujících editorů je

  • zajistit distribuci výzvy pro zasílání textů do monotematického čísla
  • rozhodnout, které z doručených rukopisů zařadit do recenzního řízení, případně které vrátit k přepracování či odmítnout
  • zajistit recenzenzující pro jednotlivé rukopisy
  • informovat autorstvo o výsledcích recenzního řízení a určit časový horizont pro revizi příspěvků, je-li požadována
  • editovat přijaté a revidované příspěvky
  • napsat editorial, který monotematické číslo představí

Interní redaktor/ka monitoruje průběh přípravy čísla a pomáhá hostujícím editorům včasně a věcně řešit případné problémy. Dohodne-li se na tom úvodem s hostujícími editory, může se na přípravě čísla podílet aktivněji (např. při rozesílání výzvy, zprostředkování kontaktu na proofreadery atd.)

Typografickou úpravu příspěvků provede grafik časopisu. Komunikaci s ním zajišťuje pověřený interní editor/ka.

Zodpovědnost hostujících editorů a editorek a zodpovědnost časopisu

Hostující editoři a editorky se zavazují dodržovat etická pravidla pro nabízení, recenzování a editování příspěvků (viz Publikační etika a řešení etických pochybení). Respektují rovněž formální pravidla pro úpravu příspěvků (rozsah, práce s obrázky a tabulkami, citační norma) a kvalitativní úroveň textů běžně publikovaných v časopisu.

Redakce časopisu se zavazuje neporušovat dohodnuté podmínky spolupráce a být hostujícím editorům a editorkám oporou při jejich práci a v řešení nenadálých problémů.