1/2006

06 Jan 2006

EDITORIAL PDF

Jaromír Volek, Jan Jirák, Barbara Köpplová: Mediální studia: východiska a výzvy PDF

Jaromír Volek, Jan Jirák: Vybrané atributy profesního sebepojetí českých novinářů PDF

PŘEKLAD
David L. Altheide, Jennifer N. Grimes: Vojnové programovanie: Projekt propagandy a vojna v Iraku PDF
(Alexander Plencner, Magdaléna Ungerová)

Michal Šimůnek: Geoffrey Batchen - three books on the desire to be a photographer
(Geoffrey Batchen: Burning with Desire: The Conception of Photography. Cambridge, MA, London: The MIT Press, 1997. 273 stran.
Geoffrey Batchen: Each Wild Idea: Writing, Photography, History. Cambridge, MA, London: The MIT Press, 2001. 236 stran.
Geoffrey Batchen: Forget Me Not: Photography and Remembrance. Exh. Cat. Amsterdam: Van Gogh Museum & Princeton Architectural Press, 2004. 128 stran.)

Kateřina Škařupová: Twice on qualitative research
(Jan Hendl: Kvalitativní výzkum:Základní metody a aplikace. Praha: Portál, 2005. 408 stran.
David Silverman: Ako robiť kvalitatívny výskum. Bratislava: Ikar, 2005. 328 stran.

Václav Štětka: Three model instead of four theories - new challenge for media systems analysis
(Daniel C. Hallin a Paolo Mancini: Comparing Media Systems. Three Models of Media and Politics.Cambridge University Press 2004, 358 stran.)

Barbora Vacková: A guide to the paths of reason
(Miroslav Marcelli: Michel Foucault alebo Stať sa iným. Bratislava: Kalligram, 2005. 145 stran.)

Martin Škop: Two perspectives - so different, still so close
(Fons Elders, Noam Chomsky, Michel Foucault: Člověk, moc a spravedlnost. Praha: :intu: , 2005. 111 s.)

Miroslav Mašek: The audience is not just an irrational crowd
(Dieter Prokop: Boj o média. Dějiny nového kritického myšlení o médiích. Praha: Nakladatelství Karolinum, 2005. 411 s.)

Barbora Osvaldová: A comprehensive guide to practical journalism which unfortunately is a bit lost in our countries
(Stephan Russ-Mohl a Hana Bakičová: Žurnalistika – Komplexní průvodce praktickou žurnalistikou. Praha: Grada, 2005, 316 s.)

Vlasta Hochelová: On making art and culture marginal in media
(Marta Žilková: Globalizačné trendy v medi-álnej tvorbe. Nitra: Univerzita Konštantína Filozofa, 2006. 133 s.)

Josef Musil: A book on media bias
(Bernard Goldberg: Jak novináři manipulují. Praha: Ideál, 2005. Originallly published in Regnery Publishing, Washington D.C. in 2005 under the title „Bias“; Czech translation by Veronika Lásková.)